Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Serviti-serviti kulla õpetlane: Viktor Trasberg: Ärgake, Baltimaad!

(http://www.delfi.ee/archive/article.php?id=24957761)

 

Trasberg’i nimetet publikatsiooni järgi muidugi ei tea, et mida ja kui palju tubli õpetlane tegelt kirjutas ja mida delfi oma tarkusest ära jättis või juurde pani, seega vabandused ette.

 Kuid, see mis avalikkuse ette jõudis, see on moodsate majandusteooriate vaatevinklist, eriti matemaatiliste evolutsiooniliste institutsionaal-teooriate alusel (nende esindajad olid eeskätt kriisi ettenägejad, nt R. Lucas The Economist 6.VIII 09), täiesti kritiseerimist väärt kirjutis: Trasberg väga õigesti rõhutab meie rahvusliku arengu seisukohalt jätkusuutmatu maksusüsteemi rolli nii meie praeguse kriisi süvendamisel kui ka laiendamisel ning sellest väljarabelemisel, kuid, kahjuks jääb autor seejuures käsitluses kitsaks ja ka kohati nüriks – vähemal nii laia pealkirja mõttes.

 Näiteks jääb mainimata, et meie kriisi ei süvendanud mitte ainult äpardunud fiskaalpoliitika, vaid ka äpardunud monetaarpoliitika (nt inflatsiooniline eelarveülejääkide planeerimise poliitika), ja mis veelgi tähtsam, et meie kriisi põhja tegi laiemaks ning jõnkslikumaks eeskätt äpardunud päästestrateegia: „liberaalmajanduses korrektsioon toimub tsükliliselt tööturu kaudu“ ehk prostalt öeldes „töötuse räige suurendamise kaudu ja seega palkade allasurumise kaudu“. Seega mitte aruka fiskaalekspansiooni abil nagu IMF soovitas, vaid vastupidi, hoopiski eelarvekärbete teel ning SKT vähendamise teel. Seega, avaliku sektori poolt mitte majanduse ergutamise vaid selle kängutamise kaudu – ei tea mis teooria alusel?

 Mis puutub Trasberg’i käsitluse mõningasse nüridusse, siis nt isegi maksusüsteemi kritiseerimisel ta unustab mainimata peamise fopaa – kasumimaksu nullimise, samuti et praegune süsteem on absurdselt regressiivne ning barbaarset majanduslikku ebavõrdsust süvendav – sotsiaalkapitali vähendav, kuritegevust suurendav ja majanduskliimat risustav.

 Samuti liialdab autor majanduse  tsüklilisusele viitamisega, mida moodsate majandusteooriate järgi reguleeritavas majanduses ei eksisteeri, kuid mis on poliitiline mugavusmudel  (nt Arrak’u definitsioon tsüklilisuse kohta: iga majandus kukub ükskord auku – seega reformaarid ei ole süüdi).

Mis isegi veelgi olulisem, Trasberg jätab märkimata, et ilmselt on meie majandusliku suhteliselt räigema allakäigu üheks põhjuseks meie peameeste tohutu uhkeldamine globaalselt, EP poolt turule valesignaalide andmine (Jüri Uustalu ÄP), samuti ajakirjanduse vastutustundetu ELi alavääristamine ning kremlieitedele rahvuslikult kuritegeliku propaganda võimaldamine.

Viimane märkus assotsieerub sellega, et Kreml kavatses Baltikumi kasutada Uue NLina, potjomkini külana Läänele (Zubkova 2009, lausvenestatult muidugi).  Trasberg märgib Baltikumi kui Uue ELina, kas tagahoovi mõttes? Seejuures soovmõttega, et seda fenomeni tuleks teaduslikult uurida: kuidas see teaduslik uurimine peaks käima meie ülikoolides täiesti konnatiigisutnud makroökonoomika pinnalt, sest kogu aur läheb vist eeskät sahker-mahkeri lugemise pealt raha kokku krabamisele ning valitsuse takkakiitmisele? Dotsent Trasberg võiks/peaks ikka oma peamisi superkolleege ja nende moraali tundma?

 

 

 

Advertisements

August 7, 2009 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: