Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Vastutustundetu häma ja vassimine jätkub – PM. ee 13.XI 0910:56. – Siim Kallas: „Kelle mure on eurole üleminek?”

 A)   Siim Kallas: „Ajakirja The Economist novembri alguse numbris ilmus tähelepanuväärne artikkel «The Estonian Exception» («Eesti erand»). Ilmumise fakt on eelkõige ise märkimisväärne, kuna see ajakiri on maailmas eriline – tal pole õieti võistlejat. Kõik otsustajad jälgivad tähelepanelikult, mis seal kirjutatakse.” – taevane arm, miks siis Euroopa Komisjoni asepresident ise ei võiks seda ajalehte tähelepanelikult jälgida nt: 1) selle iganädalaste prognooside järgi jätkub meil tõesti erandina murettekitavalt  2010 majanduslangus  3% ringis kuigi EL27 juba tänavu langusest väljub, ehk Eesti on üks murettekitavamaid poolesaja The Economisti tähelepanu vääriva riigi hulgas, edasi, töötus juulis oli meil seal 17% ehk rahvusvaheliselt eriti traagiline 2) nimetet „erandi” artikli tuum oli siiski ilmselt vihjes sellele, et nt erinevalt lätlastest meie võimurid ning kröösused ei tunnista olukorra traagilisust ja ülbitsevad naabrite arvel veel peale selle.

B)   „ … peaaegu üheaegselt avaldati ka Rahvusvahelise Valuutafondi heasoovlik arvamus Eesti rahanduse seisust ja Euroopa Komisjoni ettevaatlik, kuid lubav prognoos Eesti majanduse lähituleviku kohta.” – 1) IMFi arvamuses oli vihjatud Eesti väga suurt välisvõlga (EP statistika järgi üle 280 miljardi krooni, IMF järgi ilmselt rohkem) ja märgitud muretekitavalt et see koorem hakkab majanduse taastamist pidurdama  2) aga Komisjoni prognoosi väitel Eesti on tuleval aastal üks väheseid liikmesriike mis jätkuvalt languskursil ning seejuures isegi ei taipa ka selleks ajaks juba oluliselt vähenenud reaalset majanduspotentsiaali ikkagi veel täielikult ära kasutada.

C)   „Kui palju kasu saab Eesti sellest üleminekust ja sellega seotud majandusliku usaldusväärsuse kasvust, on tagantjärele võimalik kaunis suure täpsusega välja arvutada.” – 1) juba 2005 oli selge, et hargmaised pangad kaotaksid 2007 üleminekust vähemalt pool miljardit krooni hõlptulu aastas (Sõrg 2005 TTÜ majandustead toimetised) ja 2) seega võib hinnata et seoses inflatsiooni tõstmisega (mis muusika oli see pankadele) 2011 üleminekust kaotavad pangad juba miljardi või paar aastas ning selle järgi olid/on pangaanalüütikute nokad ka siiani seatud (vt algust nt ÄP 2005 nov Ü. Kaasiku häma: inflatsioon 2007 üleminekut ei takista, Sõrg ei näi sellel ajal inflatsioonist veel midagi teadvat).

D)   „Eesti kroon on oma töö teinud ja on seda hästi teinud. On võimaldanud majandusel tegutseda raudkindlas rahakeskkonnas, ilma kursiüllatusteta, ilma täiendavate kuludeta rahaühikuga seotud riskide maandamiseks. Nüüd on vaja uut usaldusväärset keskkonda ja selleks on muidugi euroala.” – 1) kroon oleks oma töö tõesti hästi teinud kui valitsustel oleks terakenegi makroökonoomilist kompetentsi olnud: valuutakomisjoniga ei klapi kokku inflatsiooni tõstmine eelarve täitmiseks, ja mis veelgi hullem, ületäitmiseks, sest see hävitab väljaveo, veelgi vähem sobib kokku absurdse jätkusuutmatu regressioonilise maksusüsteemiga (0-kasumimaksuga) 2) nüüdseks on kroonisüsteemi oskamatu kasutamise tulemuseks traagiline rekordilise 100 000 pikaajalise töötu produtseerimise piiri ületamine „uhkusega” (nüüd välisinvestor näeb meid), ja tohutu välisvõlg rahvuslikult kaelas, seda eeskätt osavalt kaela sokutatud asjatundmatule lihtinimesel oma ulualuse pandil, vaesusriskis elanike osakaal on barbaarselt suurenenud nagu kodumaise kapitali väljakantimine ilma siin makse maksmata, spetsialistide vist massilisest pagemisest rääkimata (statistika puudub).

E)    „Eesti pingutusi eurole üleminekuks jälgitakse tähelepanelikult. Sellel protsessil pole suur tähtsus mitte ainult Eestile, vaid kogu Euroopa Liidule.” – Eesti majanduse osakaal ELis on promill, peab tõesti eriti tähelepanelikult järgima.

F)    „Olukord enamikus Euroopa Liidu riikides on Eesti omast üsna erinev. Valitsused on paisanud majandusse hiigelsummasid ja saanud kaela hiigelvõla. Asjatundjad arutlevad, kui palju aastakümneid läheb aega, et vabaneda ülemäärastest laenukuludest, ja milliseid suuri loobumisi ja lisamakse see inimestele tähendab.” – 1) erinevalt Eesti valitsusest enamik valitsusi ei kõlba kuhugi J 2) üldiselt hinnatakse „paisatud summade” suuruseks keskelt läbi 5-10% rahvatulust, seega meie välisvõla kaalukusest kümneid kordi väiksemaks, kusjuures nende laenud on riiklikud ehk seega rahvuslikult väiksema riskiga.

G)  „Meie kohal on mitu varju, mille hajutamine on paljude tegijate töö – Eesti Pank, ettevõtjad, kõik, kellel selleks on võimalus.” – 1) kui Eesti Pank 2005 lõpul asus valitsuse puudlina 2007 eurole üleminekule jalap…le las…a, mis lootust on siis arvata et midagi muutunud on? 2) kas ettevõtjate hulka ei kuulu ka hargmaised pangad mis on huvitatud oma valuutavahetustulude säilimisest siin nagu Rootsiski.

H)   „Eurole üleminek pole eraldi võetuna kellegi, sealhulgas ka valitsuse asi.” – no nii, olemegi kirjutise tuumani jõudnud: 1) publikul tuleb ära unustada et reformierakonna platvormis oli see üleminek üks peamisi pühasid lehmi 2) seega, kui üleminek järjekordselt ebaõnnestub siis valitsus pole süüdi, vaid see on valitsusele kaigaste kodaratesse loopijate süü (pensionärid, haiged, väetid, mitteärikad, vallavanemad, välisinvestorid kes meie mudeli eeliseid ei taipa (tohutu töötute armee nendele loodud), sotsiaalteadlased vms) 3) aga kui juhuslikult Almunia armust trehvab, siis see on reformierakonna kangelaslike pingutuste järjekordne särav üleilmne tähttulemus, Baltimaadest rääkimata.

I)      Teadusmetoodika vaatevinklist näib, et: 1) rahvuslikku sotsiaal-majanduslikku teadmust on järjekordselt häma ja vassimisega populistlikult risustatud 2) muretult rahvusliku majanduse jätkusuutlikkuse kirstunaela ihutud, oh jah – juhuslikult endale osakese kohaliku poliitkapitali rentimise huvides.

Advertisements

November 13, 2009 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: