Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Statistiline küsimus

Küsimus: kas statistiliselt kriisis ei moonutanud meie eripärase maksusüsteemi positsioon* euroliidu kontekstis välisinvestorile vähemmeeldivaks ning üldse senisest laristavamaks ning konkurentsivõimet vähendavamaks?

 

Kuigi viidatud statistilise tabeli* juures on märkus et mitmedki näidud võivad olla vildakad (eriti implicite näitajate osas märkuses nr 7) ja seega interpretatsioonides tuleb olla äärmiselt ettevaatlik. Tuleks siiski veel täiendavalt juhtida tähelepanu et tabel on ainult osaline sest ei sisalda nt olulist finantsvarade inflatsioonilist maksustamist (nt hoiuste ostujõu vähendamise mõttes vms) ning et riikidevahelistes võrdlustes tuleks siiski arvestada ka maksusüsteemide erandeid mida sellest tabelist ei leia (nt rootsi süsteemis istikute ja taimede ostud arvestatakse maksudest maha).

Kuid isegi ettevaatlik olles torkab tabelist 2008-9 muutudest ikkagi teravalt silma:

 

a) kogu euroliidus keskmiselt on ilmutamata kapitalimaksude määrad märgatavalt kahanenud – kuid meil on need oluliselt tõusnud

b) sama tööjõumaksudega

c) sama tarbimismaksudega.

Väga oleks vaja meie statistikute ja rahandustegelast selgitusi et millest õieti meie need kahetsusväärsed divergentsi probleemid statistiliselt tulenevad – et valitsuse peamine prioriteet – muuta riik järjest rohkem välisinvestoritele kutsuvamaks – ei ole selle statistika näitel kuigi võrra teostunud. Samuti oleks vaja teada et nt kas kapitalimaksude määr tõusis äkki selle tõttu et näitaja nimetaja/baas vähenes oluliselt või midagi muud (et lugejas nt maamaksud tõusid vms).

Mis kõige veidram on see et kui euroliidu keskmiselt 2008-9 oli üldine maksukoormus mõnevõrra langenud siis meil vastupidi: see ei näi kuidagi kokku käivat meie ametliku majanduspoliitikaga et „enne saagu meie riik rikkaks ja alles siis valitsus paksemaks ehk alles siis hakkame ümberjaotusega tegelema ning ebavõrdsust vähendama ja heaolu parandama.

 

*epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-01072011-BP/EN/2-01072011-BP-EN.PDF

Advertisements

July 4, 2011 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: