Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Ainult avalik küsimus

Küsimus kõigile keda see riivab: kuidas talitseda meie rahvusliku avaliku majandusteadmuse ruumi hägustamist plutokraatide poolt?

Viimatine kahetsusväärne näide: SEB serveeris avalikkusele ilmselt vaegteadusliku mudeli alusel koostatud Eesti majanduse prognoosi, ja seda äärmiselt segases „suure poliitika” kontekstis (et mitte öelda soustis (vt nt ÄP* ja PM 6.X 11)).

Tõepoolest – seda presentatsiooni ilmestavad absurdsed laused lasteaia tasemel mudelitele toetudes nagu:

„et Eesti on linnriik Venemaa ja Saksamaa vahel.”

–       taevane arm – kui sellise „suure poliitika” geo-poliitilise absurdi levitamine Eesti majandusarengute kontekstis ei ole tegu  SEBile mingi omakasuliku avaliku teadmusruumi moonutamise katsetega siinmail või mõningatele kaheldava kõlblusega (muidugi JOKK) tegevustele/tehingutele siinmail suitsukatte tegemise üritusega – siis mis muu see võiks olla? Igal-juhul sellise häma üllitamine ei jäta Eestist adekvaatset muljet nii rahvusvahelise investeerimisriski seisukohalt kui ka üldisemalt usaldusväärsusest, ja seda kõike  lapsiku „alasi ja haamri vahel” mudeli abil kusjuures prognoosimismudelis on ilmselt käsitlemata maksustamata kasumite väljavool riigist ja seda eeskätt hargmaiste pankade tehingutena.

Või mida nt tahetakse öelda järgmise lausega PMis lk 9:

„Järjest enam tundub, et selles vormis eurotsoon probleeme üle ei ela,”.

–       kas tõesti „tundmus” mudeliga pikitakse meie teadmusruumi finantsolukorra indikaatoreid ja indekseid?

Ülaltoodu on ainult üks näide, kuid näib et isegi EP ja RM prognoosimudelid on ebaadekvaatsed kuna ei sisalda piisavalt finants- ning välisabi-voogude ning –varade käsitlusi, seda eriti majanduspotentsiaali prognoosimises, samuti nagu välisvõlgnevuse struktuurile, sissetulekute ebavõrdsusele jne.

Mis ähmastamisse soodustamisse sellel alal puutub siis nt märkimisväärne on kahetsusväärne Riigikogu 2008 EP seadusparandus mis soosib andmete varjamist avalikkuse eest ning vihjab keskpanga juhtkonnas erialase hariduse ebaolulisusele.

Mida teha?

Ü.E.

PS: ühe spikrina – http://www.ies.ee/iesp/No4/Ennuste.pdf

Advertisements

October 7, 2011 - Posted by | Uncategorized

1 Comment »

  1. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

    Comment by s�utikotid dell | August 4, 2013 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: