Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Häda IMF memodega

 

Järjest suurem häda IMF memodega

http://www.imf.org/external/country/EST/index.htmhttp://www.imf.org/external/country/EST/index.htm

Õnneks seekord EP enam neid vist e.k ei avalda sest aastaid ja aastaid osutusid nende tõlked ebatäpseteks. Kuid ajalehed püüavad ikka oma suures tarkuse midagi eesti keelde pöörata nt – kuskil meie kohe kvaliteetlehes oli kirjutet „IMF prognoosib järgmiseks aastaks Eesti eelarve puudujäägiks 2,25% …”.

Taevane arm see on sajandiku täpsusega protsent ja iga asjatundja arvates taolise täpsusega prognoosijal peaks kõrvade valel küll midagi väga kõvasti logisema – kuid kui vaadata originaali siis seal on kirjas kaks ja veerand (numbritega) mis on palju ligikaudsema tähendusega nii kümnendiku täpsusega või nii – igatahes mitte enam täielik absurd.

Igal juhul tuleb EP poolt selle materjali e.k avaldamisest loobumist õnnistad sest näib et need memod aastast aastasse on muutunud järjest pealiskaudsemateks ja kulunumaks ning meie süvaprobleemidest möödavaatavamaks.

Tõepoolest kui vaadata nt kasvõi justkui kokkuvõtlikku osa:

Tapping Estonia’s Sustainable Growth Potential

14. Bolstering sustainable growth will entail enhancing Estonia’s attractiveness for FDI as well as addressing skill mismatches and increasing human capital. Besides safeguarding competitiveness gains and continued rebalancing of the economy to the tradable sector, Estonia will need to move up the export value chain. The authorities’ “Estonia 2020 Competitiveness Strategy” provides a welcome roadmap, including further improving the business environment to attract FDI with export potential. This would be supported by building up R&D capability and enhancing infrastructure with continued use of EU funds. Still, Estonia faces growing competition from emerging markets, particularly in Asia, for Nordic FDI, which heightens the urgency of boosting knowledge-based activities. Furthermore, fully drawing on Estonia’s resources and developing their potential will also require addressing emerging labor market tensions. While its flexible labor market has enabled rapid declines in unemployment, long-term joblessness has risen. Despite double-digit unemployment, skill mismatches as well as alternative job options in Nordic neighbors have resulted in labor shortages and increases in manufacturing job vacancies. In this regard, the authorities’ plans of harmonizing vocational education with labor market needs and increasing training are welcome. Looking forward, continued attention will be required to foster human resources in technical fields as well as to attract highly-trained individuals from abroad to support income convergence to EU levels.”

–      siis küsitavusi ja trafarette on siin vist ridamisi nt – milleks ikka neid FDI’sid siia rohkem meelitada kui me ise oma kasumeid suurtes mahtudes riskantselt välja kandime ja seda veel maksustamata kujul – ja kui ikka pikaajaline töötus meil aina kasvab siis mis Kirevase päralt me peaks täiesti rahvuslikult vastutustundetult muudkui jätkama kiikamist välismaa poole  sest isegi praegugi on meil sisuliselt immigrante järgi nii et …?

Advertisements

October 18, 2011 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: