Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Vigane makroökonoomika – …

Vigane makroökonoomika – ebakvaliteetne majanduspoliitika – lahja riik – kõhna eelarve – tööjõud ja kapital pagevad – suveräänsus kiratseb

Äsja ajakirjanik Ines avastas (http://www.e24.ee/919918/ines-kuusik-100-000-kadunud-tookohta/#.UBI2OM9Shog.facebook) et administratiivse statistika mõningate tabelite järgi on meil masus kümme neljandal töökohta kaduma läinud (iga kuues). Rahandusministeeriumist tuli kohe vastulöök et need tabelid ei arvesta seda et lisaks on meil veel palju töökohti kus palka ei maksta.

Tõsi see on – kuid vaatamata sellele et rahandusminister on poliitiliselt suur kärpija ning sisemine devalveerija – makroökonoomiliselt peaks rahandusministrit huvitama eeskätt palgalised töökohad ja palkade tasemed mis otseselt eelarvelaekumisi annavad. Muide makroökonoomiliselt on meil praegu just palgaliste töökohtade ja palkade tasemete küsimused kümneid kordi kaalukamad kui nt ESMi ratifitseerimine – kuhu praegu väga kahetsusväärselt kogu administratiivne aur näib kuluvat (nt ESMiga seotud varalised kohustused on kordades väiksemad maksustamata kujul väljavoolavatest investeeringutest: kus taoline maksustamatus on ilmselt seotud riigi hädise reaalse suveräänsusega kasvõi hargmaiste pankade talitsemise osas ning seejuures kiire liitumine ESMiga aitaks olukorda parandada – vähemalt tegelikku majandussuveräänsust tohterdada).

Nii oli see ka 2008 kui minister oli veel Riigikogus kus tema eestvedamisel läbi Suure Saali kehtestati makroökonoomiliselt täiesti absurdne nn avansilise tulumaksu seadus mis jõustumisel oleks eelarvest välja viinud neli miljardit (iseloomustab seega ka Saali makropädevust) – kuid mingi ime läbi nuriseadus tühistati veel enne jõustumist. Kuid palju admin-auru läks keset kriisi kahetsusväärselt palju jällegi kaduma ja teaduspõhiselt oleks pidanud kulutama selle eeskätt kuni mitmekohaliselt vohava inflatsiooni talitsemiseks ning mis veelgi tähtsam – töökohtade säilitamiseks (nt Saksamaal seoses kriisiga hõivet ei vähendatud ja märkimisväärne on et PM Merkel kohe kriisi lähenemisel kutsus konsultatsioonideks selles küsimuses kohale ühe makroökonoomika Nobelisti keda küll meil üldse õnneks ei tunta).

Makroökonoomikaga ja Nobelistidega seoses on märkimisväärne et meil ka kohe päris teadusauru läheb kõvasti nende laimamise peale kohe rahvusvaheliselt. Nt akad Varblane (ainukene aktiivne majandusakadeemik meil) avaldas äsja Nobelist Krugman’i ning seega ka Keynes’it naeruvääristava teooria (http://www.businessweek.com/articles/2012-07-19/krugmenistan-vs-dot-estoniahttp://www.businessweek.com/articles/2012-07-19/krugmenistan-vs-dot-estonia). Sellise hägusteooria  –  et enne kriisi meil tegelikult paljud palgalised tegid hoopiski virtuaalset tööd mida nad ei oleks üldse pidanud tegema ja seega oligi õige nende kohad ära  kärpida või reaalpalgad alandada – mis sest et Krugman-Keynes’i järgi hõive langus ning tööjõu väljavool murendab ka riigi majanduslikku rahvusvahelist tingimisjõudu ning seega kaudselt ka suveräänsust (Mereste 2003 järgi kontrolli oma territooriumil).

Advertisements

July 29, 2012 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: