Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Meie iganädalasi makro-teadmusterakesi

Nädal massimeedias ei möödunud siiski ilma makroteadmus-terakeseta

Nt Alari Purju kirjutas Sirp’is tänavuste majandusteooria Nobelistide Shapley&Roth puhul

http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=16235:turu-osapoolte-vastavus-stabiilsed-ressursijaotused-ja-turudisain&catid=9:sotsiaalia&Itemid=13&issue=3414 :

„…Samas võime [Shapley&Roth puhul, üe] rääkida turgudest, kus hindade osa on teisejärguline või üldse puudub. Samuti võib lisada, et turud kui vahetusmehhanismid saavad toimida ka ilma rahata. Kõige üldisemalt lähtuvad vahetustehingud kasulikkusest, mida hüvised erinevatele majandusagentidele pakuvad. Turgude kõige üldisem majanduslik otstarve on heaolu loomine ning selles protsessis on seda suurendavad vahetused, mis muudavad ressursijaotust ühiskonnas, kriitilise tähtsusega. …“

 

Taevane arm – kui ilma rahata kuidas siis Meie pangad saavad teenida – need mehed tuleks veega alla lasta Kurgman’ile järele – ja mis heaolust me siin räägime kui meie ei ole veel jõukuselt viie esimese hulgas sest niikaua tuleb rääkida efektiivsusest ning et finantside jaotamine oleks ettevõtlusele suunatud jne. Tõsi küll et Eesti pangad on küll juba Maailma parimad aga seda tänu sellele et Meil käib kõik siiani ikka rahaga – isegi poliitika ning iseseisvusest rääkimata – ja seega tuleb meil finantsvärke eriti delikaatselt käsitleda ilma mingi hägusa heaolu või ähmase majandusliku ebavõrdsuse ning sotsiaalsuse jututa. 🙂

 

Nt EP just avaldas (vt nt http://www.eestipank.ee/sites/default/files/publication/fsu_2_2012_ee.pdf ) massidele mõned finantsstabiilsuse memod ja need olid eeskätt Eesti ikka mikromajanduslikud ikka peamiselt hästikapitaliseeritud tublide pankade finantsstabiilsusest reaal-mikromajanduslikest ning delikaatselt mitte sõnagi ilmutatud  kujul rahvuslikust reaal-makromajanduslikust finants tasakaalutusest nagu finantside/kapitalide makro-väljavoolust, hoiuste jaotusest hoiustajate rühmiti või muust sellisest nagu tööjõumaksude ning kapitalitulude maksude voogude tasakaalutusest EL kontekstis.

 

Muideks samas meie igapäevase massimeedias vahutava hägusloogilise makroposimises alal oli väga piinlik oli lugeda nt värskest kurikuulsast digitaliseeritud entsüklopeediast vigast artiklit „Eesti majandus“ et:

 

„ … Eesti on muutumas kapitali välja vedavaks riigiks.“

 

Taevane arm – EP Statistika järgi Eesti ei vea ise suurt midagi kapitali välja – vaid seda tõmbavad suuresti välja Eesti Tütarpankade kasumitest tublid Rootsi Emapangad ja seda täiesti õiglaselt ilma kasumimakse siin maksmata.

 

Õnneks on PMis arhiveerimisel kaduma läinud kirjutis mis pealkirjas väitis et „meie ei tea mitte midagi“ just makroalal ning mis fondidesse paigutatuna oleks kõvasti rahvuslikku makroteadmusruumi risustanud. Nt Keynes ise olla öelnud et meie ei tea mis tõenäosusega 20 aasta pärast on miski inflatsioon või et meie ei tea isegi mitu inglit nõelaotsas saab tantsida. Muide Keynes on ühe 400 lk tõenäosus teoreetilise monograafia autor (ilmus 1921) ja teadis väga hästi taolisi tõenäosusi polegi meil teaduspõhisel otsustamisel vaja teadagi.

 

Ikka taoti mitmesugustel foorumitel makromõttetuste trummi nagu et: ettevõtlus on kõige alus ja seepärast töövõtjad peavad looma oma maksudega soodsa ettevõtluskeskkonna ja hoidma nagu püha reliikviat 0-kasumimaksu – eriti seepärast et meie ei saavat elada paralleelsetes (sic!) maailmades ja selle tõttu me ei saa kunagi teada et selline maks ei ole jätkusuutlik ega ole õiglane.

Kahjuks kadus avalikust tähelepanuvahust nagu vits vette EPL hea Külli-Riin makro valda kuuluv artikkel mis juhtis tähelepanu sellele et kui väljamaadesse väljaveetavad kasumid maksustada siis laekukuks eelarvesse küllaldaselt et Arstide Streigi MakroNõudmised lahedalt rahastada.

 

 

 

October 27, 2012 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: