Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Arvamus

Arvamus

„Press on sedavõrd asjatundmatu ja emotsionaalne, et teda jälgitakse ja nauditakse.“ – arvake ära kus see lause täna paberpressis avaldati – ei kuskil mujal EE 28.II ekspressintrvjuus lk 27 vägeva pelkirjaga: „Rahvakogu võib viia diktatuurini“.

Tõesti nauditav on nüüd see et intervjuu olevat justkui akadeemik Lippmaa’ga seeriaalist „Kas teie saate aru mis toimub“ – kuid kuna Lippmaa kui EE järgi vahedaima mõistusega ning otsekohasema ütlemisega mehe väitel pressi absoluutselt uskuda ei saa vaid ainult nautida – siis tõesti on huvitav selleski tekstis mõistatada et kuivõrd subjektiivasjatundmatult on suurmehe loogikat ning asjatundmist EE poolt paberi peal vussitud/manipuleeritud.

Tõepoolest juba EE esimene küsimus sisaldab toimetusepoolset manipulatiivset absurdi: „ … Reformierakonna rahastamisskandaali tagajärjel moodustus rahvakogu,“ – taevane arm – selle skandaali tagajärjel ei moodustunud mitte midagi kui asjatundlikult mõelda – nt nn suletud valimisnimekirjade probleem on juba meil iidamast-aadamast nt – ja vaheda mõistusega Lippmaa oleks kohe otsekohase ütlemisega seda õiendanud kuid ilmselt Lippmaa pole seda EE formuleeringus küsimust tegelt ei kuulnd ega näindki.

Nii või teisiti  aga Lippmaa alustab nii: „Sellised rahvakogud ei vii kuhugi … „ ja teisiti ei saagi üks sõltumatu tõsiteadlane mõelda – sest kogu sellise rahvakogu protsess on täielikult teadustühine populistlik. Kurb  mõelda millise mõttetuse peale jälle Maarjamaa-Maasikamaa miljon kulutatakse (arvestades kogu rahvuslikku panustust). Samas kui sama päeva PMist loeme et Soomes on ligemale miljon eurot antud noorele rahvusvaheliselt tunnustet PhD Himanen’ile Soome arenguvisiooni kollektiivseks loomiseks mis hõlmaks seostatult nii ökoloogilist, sotsiaalset kui ka majanduslikku sfääri jätkusuutlikkuse lähtekohtadest jne. Selge et soome pressis on juba kõva kisa lahti läinud et raha anti šarlatanile kelle lauseid on väga raske lugeda ja kes liialdab arusaamatute tsitaatidega millest samuti aru ei saa ning ei saa pressi panna.

Nimetet alguslause läheb edasi nii: „või viivad lõpuks mingisugusesse diktatuurivormi.“ Tõepoolest on teaduspõhiselt nt teada et juba kolmekümnendatel loogik Kurt Gödel matemaatiliselt tõestas et USA Konstitutsioon kui seadusmehhanism sisaldab selliseid lünkasid mis võivad arengu viia fašismini ja taolisi teooriaid on järjest rohkem edasi arendatud eriti poliitilis-majandusliku korruptsiooni ilmingute uurimisel demokraatia erinevate tüüpide puhul jne. Aga just sees osas oleks pidanud EE andma Lippmaa’le  ruumi andma selgitamaks et mis siis meil praegu toimib ja mitte piirduma ainult ühe taolise hägusloogilise lausega: „Ühiskonnale olulisi probleeme on tegelikkuses ikka piiratud määral, mida saab parlament osustada valitsuse kaudu.“ – puhul siin tahaks tõesti pikemalt teada et mida akadeemik tegelikult kirjutas või ütles – või mis see „valitsuse kaudu“ võiks iganes tähendada Jääkeldri protsesside kontekstis ning diktatuuri võimalustes –  nt või mitu võimuvälist rahvakogulikku liikumist ning mis tüüpi (nt oleks optimaalne (nt kas 2 või 4 ning kas Rahvakogu või Himanen’i tüüpi vmt) diktatuuri vältimiseks.

Muiudeks taolised probleemid on akadeemikutel ka rahvusvaheliselt juba sajand või pool täiesti täppisteduslikus käsitluses koos isehi kvantmehhaanika põhise määramatusliku riskiarvutustega ning Bayes’liku statistikaga jne – ehk täiesti tõesti ka küberneetikat harrastanud Lippmaa sõiduvees (vt nt ühte äsjast riigiküberneetilist rahvusvahelist teksti):

An economy with so many pedals is undriveable – FT.com

www.ft.com

From Mr Peter Smaill. Sir, Robert Skidelsky and Marcus Miller (Letters, February 27) consider that the Nobel Prize winner Friedrich Hayek offered a “counsel of despair” in the Great Depression. Next, we have the minatory clichés “writing on the wall”…

 

Tõele au andes on selle intervjuu viimased väited kindlasti audentsed ning mõttega et Eesti riik saab korda siis 100 aasta juubelik kui hakkame tootma ekspordiks tõelisi kvantarvuteid 10 miljonit dollarit tükk sest: „Kvantarvuti programmeerimine on aga sedavõrd keeruline, et seda ei oska täna ükski Eestis töötav programmeerija.“ –  BTW ka seda kvantaruvutite  probleemi olevat Lippmaa juba tosina aasta jagu arendanud (BTW siin sellepärast et tähelepanu juhtida et ka selles intervjuus on tõdetud et ilma ladusa ingl valdamiseta ei mängi keegi kõrgemal midagi välja mistahes alal – ja ka siin on Lippmaa’l väärt panustusi Maarjamaale).

Jääb ainult mõtiskleda et ega selline kvantvisioon ei välista ju ka Maasikamaad kuid kas siiski meie suur määramatu naaber on nõus et ajaloo väärkäsitlejad strateegilisi kvantvärke käpivad (vt täpsemalt seda probleemi M. Mutt’i äsjasest lähiajalooliset sub-nomenklatuurse “loomingulise” kommuuni bestsellerkroonikast kus positiivna tegelane sai küll Brüsselist (külaelu arendamise) toetuse meil ühe sõltumatu ajalookeskuse rajamiseks kui kremlistid katkestasid selle protsessi (Saksamaa kaudu) ettekäändel et tegu olevat fašismi  heroiseerimise üritusega – Mutt ikka teab ja mäletab ning jääb metasünteetiliseks idosünkraatiliselt).

Tõesti nauditav pressilugemine ja kahju et seda võrgus kohe ei avaldata ja veelgi enam kahju et ei lisata toimetamata teksti.

Advertisements

February 28, 2013 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: