Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Aprillikiri

Võõrintellektuaalide leegionid Läänest näivat ründavat Meie rahvuslikku sotsiaal-küberneetilist teadmusruumi* – kui need just ei olnud PMi aprillinaljad nt:

 

PMis ajakirjanik (SDP?) A.Turay’i esimese aprilli tekstist leiame sellise pärli:

„Poliitikute taga seisab tavaliselt pressiosakond, kes valmistab ette teatavad väljendid, mida avalikkuse ees kasutada. Pressiosakond mõtleb välja, milliseid küsimusi võidakse esitada, koostab nendele vastused, ja poliitiku asi on need vastused meelde jätta.

Seepärast jätavadki poliitikud nii targa mulje. Kui vaadata Taavi Rõivase intervjuusid, on selge, et ta kasutab pressiosakonna abi. Seda tegi ka Ansip. Seda teevad kõik poliitikud.“

 

Taevane arm – „pressiosakondades“ tavaliselt vusserdavad poliitikutest bosside populistlikke intervjuude tekste väja nukatagused tohtrid kes kogu omatarkuse kraabivad kokku peamiselt tellitud moraaliriskiga „teadlastelt“ – üldiselt ahnete bossidele meelepäraste liistude järgi – tõsiteaduslikult sealt midagi targa mulje jätmiseks peaaegu kindlati ei leia – kui siis ainult pealiskaudsete ajakirjanike jaoks kes ei oma aimugi mis on tarkus selles kontekstis (vt nt http://elsa.berkeley.edu/~saez/diamond-saezJEP11opttax.pdf  maksumehhanismide optimumdisaini täppisteaduslikku käsitlust).

Nt Rõivas’e viimatistes tekstides rahvuslikult „väikeste narratiivide“ vastutustundetu õhku viskamine ei ole kindlasti mõne ajakirjaniku vaimusünnitis vaid pigem mõne kodukootud pangangaanalüütiku sulest ebaõnnestunult.

Ka Ansip’i targa muljelised tekstid olid ilmselt pärit poolisetegevuslike fanaatikute populistlikult kallutatud fanaatikute ekslikust sulest – tõepoolest sest – nt Ansip’ teadusettekanne nt Londoni Majanduskoolis inflatsioonikriteeriumi teooria alal olla väidetavalt häbiväärselt läbikukkunud – kui see väide ei olnud veelgi häbiväärsemate poliitkonkurentide laimuväide.

Samas Turay’i veelgi makroökonoomilisest rakursist veelgi absurdsem dotseering:

 

„aga Ansipi saavutused on üüratud. Tal õnnestus eelarve tasakaalus hoida, viia Eesti eurotsooni … “

Aga milliste üüratute rahvuslike kannatuste hinnaga saavutati eelarvekärped selle fiktiivse ning ebaoptimaalse tasakaalu saavutamiseks; ja muide neid kannatusi süvendas suuresti Valitsuse/Keskpanga käpardlik majanduspoliitika mis euro optimaalse kasutuselevõtu aja 2007 maha magas ning käkki keeras – „majanduskasvu pidurdamise hinnaga Meie inflatsiooni pidurdama ei hakka et euro-alale tormata.“ – või midagi taolist – ning eurole üleminek toimus kriisijärgses rängas madalseisus mõttetute eelarvekärbete tingimustes.

Veelgi õudsemaid Meie makroökonoomilist rahvuslikku teadmusruumi risustavaid maksiime aga leiame filosoof John Lucas’e viimatisest PMi üllitisest nt:

Inglismaal on Eestilt palju õppida. Eesti on seisnud raskete valikute ees ja langetanud karme otsuseid. Eesti on tasakaalustanud eelarve, kärpides selleks julgelt riiklikke kulutusi ja suurendades makse. Inglismaa on selles osas ainult susserdanud. Sotsiaalkulutuste kärpimisele valitseb tugev vastuseis, maksude suurendamisest ei taha keegi sootuks kuulda. Isegi Gordon Brown nentis oma ametiaja lõpul, et kütuseaktsiisi tuleks tõsta, aga et see oli ebapopulaarne, unustas praegune valitsus selle mugavalt ära, pannes selle asemel paika sihid, mis lubavad eelarvedefitsiiti kärpida kunagi tulevikus.“

Veelkord taevane arm – selle asemel et öelda et Eesti on alles Keynes’i õppimisega kukepükstes (parajasti toimub see küll eeskätt Krugman’i monograafiate kaudu) – ja – mis veelgi olulisem on see et Inglismaa ja Eesti asetesevad täiesti mittevõrreldavates kapitalismi ning poliitgeoraafilistes konstellatsioonides ning  täiesti erinevate etniliste heterogeensustega (muide Meie Ida-poolsed immigrandid on suhtsuure kapitalismi- ja liberaalsus-kartlikkusega**)  – kui mitte rääkida barbaarsest majanduslikust ebavõrdsusest mõlemas :=).

Või Krugman’likust rakursist veelgi hägusloogilisemalt:

Oma võimaluste piires elamise asemel me praegu laename, ladudes laenukoorma kaela meie lastele ja lastelastele. Üha enam inimesi taipab, et see on väär, ja soovib minema kihutada eelarve kärpimise osas suu vett täis võtnud poliitikud, et me võiksime hakata elama nii, nagu meie võimalused parajasti lubavad. Kui me seda teeme, ootab meid ees palju valu ja kannatusi, nagu on võinud juba kogeda Eesti. Kuid ausa valitsuse tekitatud tervendav šokk võib ka Inglismaal kaasa tuua samasuguse stabiilsuse ja õitsengu, mida võib praegu nautida Eesti.“

Kõigepealt: käpardliku maksusüsteemi disaini tõttu (eeskätt ebaõiglane 0-kasumimaks mis maksubaasi räigelt killustas ning kasumite piiritaha mahitamist ärgitab jne) oli Eesti kriisilangus erakordselt suhtsügav ELi kontekstis erinevalt Inglismaast – ning sellest pole Meie toibunud siiani (nt mullu Inglismaal GDP pc tõusis reaalselt 300 eurot ning Eestis 100 Eurostati järgi) sest nii tööjõud rändab välja kui kah kapitali slikerdatakdse anomaalselt piiritaha jätkuvalt ning Lääne poolt imagineeritava stabiilsuse nautimise asemel naudime järjest rohkem hirmu Ida poolt putinlike lumpenite viiendate kolonnide uute märatsemiste tõenäosuste tõususu Toompea all :=).

*) tõsiteaduslikult rahvusliku teadmusruumi kvaliteedi küberneetika kohta vt nt:

http://www.ies.ee/iesp/No11/articles/08_Ulo_Ennuste.pdf

**) Ott, A.F. and Ennuste, U. 1996. Anxiety as a Consequence of Liberalization: an Analysis of Opinion Surveys in Estonia. – Social Science Journal, 33, 2, 149-164:

http://www.sciencedirect.com/science/article/

 

Advertisements

April 3, 2014 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: