Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Peaministrile

Ettepanek Peaministrile 15.IX 14

Seoses EL28 Venemaa vastaste sanktsioonide mõjusaks rakendamiseks Eesti poolt:

  1. Viivitamatult eri-konfiskeerida 200 miljonit eurot Eesti rahvuslikus majanduses Venemaa kontrolli* all olevatest varadest – ning – jaotada see summa võrdsetes osades EL28-le vääriliseks Eesti idapiiri taristu rajamiseks ja Ukraina toetuseks putinliku irredentistliku värdokupatsiooni likvideerimisel Kagu-Ukrainas – kasvõi samuti korraliku piiritaristu rajamiseks jne.
  2. Mõistliku aja jooksul esitada Venemaale kompensatsiooni taotlus Eestile põhjustatud rahvuslike kahjude korvamiseks seoses 1940-91 okupatsiooniga**.

*) nt ES tabeli EM060-ist näeme 2012 (viimatised andmed selles tabelis) näitavad et Venemaa kontrolli all olevad ettevõtted (üle 20 töötajaga, on vist tabelis esindatud ainult AS Eesti Gaas p00lt) Eestis maksid tulumaksu alla ühe protsendi kasumist (ja eelneval neljal aastal praktiliselt ei maksnud kasumi baasilt mitte midagi) – kusjuures ülejäänud välisriigid maksid ligemale kümme protsenti (Saksamaa isegi 15%).

Võttes appi ka EP Statistikast rahvusvahelise investeerimispositsiooni ning maksebilansi tabelid – võime üsna suure tõenäosusega hinnata (tõsi küll päris suureks tõenäosuseks vajame asjatundjate rühma) – et viimatise tosina aasta jooksul on Venemaa kontrolli all olevad institutsioonid Eesti kodumaisest rahvuslikust majandusest petunimede (nt „muud investeeringud“ jne) välja slikerdanud (et mitte öelda varastanud nn 0-kasumimaksu kaudu legaalselt) suure tõenäsusega 0,2-0,3 miljardit eurot maksustamata kasumeid:

EM060 (NB! Venemaaga seotud andmed on rahvusvaheliselt tunnistatud  väheusaldusväärseteks ning „ettevõtted üle 20 töötajaga“ moodustavad ainult osa kõigist rahvuslikest majandus- ja finants-üksustest):

http://pub.stat.ee/px-web.2001/Database/Majandus/03Ettevetete_majandusnaitajad/12Valismaised_tutarettevotted/12Valismaised_tutarettevotted.asp

Kui tabelis Venemaa on esindatud SA Eesti Gaas näitel siis on kohane lisada et hinnanguliselt – kasutades monopoolse gaasi hinda poliitilise relvana – röövitakse meilt aastas ilmselt veel kümneid miljoneid.

**) PhD Kalev Kukk järgi („Valge Raamat … “ 2005 pt 9 – raamat on rahvusvaheliselt tunnustatud: vt nt http://www.communistcrimes.org/en/Database/Estonia/Estonia-Communist-Era ) – võime hinnata – et ainuüksi rahvuslikud majanduskahjustused Venemaa okupatsioonist ulatusid juba siis kuni triljoni kroonini (muide päris keerukas on hinnata seda summat sisuliselt ümber praegusteks eurodeks ning Kukk’e tekstis on kogukaotused ilmutamata kujul jne. Kuuldavati lätlasted üritavad tulevaasta samuti taolise teaviku avaldada):

„ Valge raamat: Eesti rahva kaotustest okupatsioonide läbi 1940-1991“. Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon, Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tallinn. 2005.

http://digar.nlib.ee/digar/show/?id=8196

http://www.riigikogu.ee/failid/valger.pdf

Raamat on prii võrguteavikuna ka inglise ja vene keeles.

DSc Ü.Ennuste

P.S.: Äkitse mõni hea inimene ehk toetaks seda „Ettepanekut Peaministrile“ vähemasti nn meie eRiigi mugavate vahenditega.

P.P.S.: Hea inimene saab ka aru et rahu tingimustes taolise kaalukusega rahvusliku häirekirja koostamine nõuaks tosinate tippasjatundjate (nt antud kaasuses eriti gaasivarustuse alal nt arvestades et meie gaasitrassid piltlikult ulatuvad Tallinnast Pariisi) rühma aga sanktsioonide- ning eriti info-välksõja tingimustes taoline luksus pole võimalik- ja – nagu Keynes olla vihjanud et: parem olla ligikauselt õige kui täpselt ekslik.

Küll võin asjatundlikult kinnitada et nt sada miljonit eurot ei ole parajasti selles värdsõjas mingi suur raha isegi meie perifeerialikus kontekstis (näikse et AS Eesti Gaas hoiab ligi selles mahus parajasti jaotamata kasumeid ja viimatine meie rikaste nädalaleht räägib enamuses meestest kellel taoline summa kontol või nii). Ja ka rahvuslikust lähi-ajaloolisest rakursist isegi triljon 2005 a krooni pole parajasti enam suur summa – nt kuuldavasti  parajasti Riias ajaloolased on hindamas Venemaa okupatsiooniga nendele tekitatud rahvuslikke kaotusi kolmesaja miljardi euro kanti (ligemale viis triljonit kr).

.

.

Advertisements

September 15, 2014 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: