Ülo Ennuste Economics

papers and articles in wordpress

Kissinger osundab Eestit

 

Kissinger osundab Eestit!

 

Henry Kissinger (2014) „World Order“ Allen Lane, 420p – mis 2000 aasta rakusis analüüsib maailma poliit-institutsionaalseid disaine ning vastavaid kaasuseid – ei jäta märkimata ka meie 2007 aasta venepronksmäsu aegset venevalitsuse poolest diversioonilist küberrünnakut meie e-riigi vastu kui õppetundi vt:

Index lk 408 – Estonia, Russian cyberattac on, 345.

Tõsi – meie ITi mehed näivad sageli hindavat et see rünnak ei vääri vast enam märkimist eriti e-valimiste eelselt sest toimus primitiivsel tehnilisel tasemel.

Nt Jaak Ennuste: „ … DoS rünnakud olid Pronksiöö ajal (mitte DNS, …). Aga … need rünnakud koormavad vaid mingi veebilehe või teenuse üle ja see muutub kättesaamatuks. Aga see rünnak ei muuda ega lisa hääletustulemusi. … Eestis on nii, et kui arvutiga mingi diversiooni pärast valida ei saa, siis lähed jaoskonda ja demokraatia töötab.“

Kuid Kissinger’i selle poliitiliselt tõesti kaaluka raamatu (vt nt*) kontekstis on tuumarelvastuse ajastul mistahes piiriülesed diversioonid teise riigi siseasjadesse globaalse riskiga ning lubamatud – seda eriti seoses – nagu Kissinger peatükis „Cyber Thechnology and World Order“ lk350 väidab – et – Internetiajastul kus valitseb teadete/säutsude välküleküllus ning terrorist-trollide manipulatsioonid jne – paratamatult nii rahvuste arukus/tarkus kui riskiteadmus kärbuvad ning kah võimurite subjektiivne kiskjalik/militaarne otsustusloogika ja moraal võivad hägustuda globaalriskiliselt mitte-kompromislikuks – kui lastakse … (vt raamatust vastavat pragmaatilist pt lk 371-375 ).

 

*) http://www.theguardian.com/books/2014/oct/01/world-order-by-henry-kissinger-review-account

„ … Kissinger was a key shaper of a world order that remained stable for a quarter century or more until our own post-cold war era. This urgently written book is a fine account of world order in the longue duree, and also a memorandum to future generations of policymakers that the next half-century will be no easier to manage than the most recent one.“

P.S.: vt kah http://www.ft.com/intl/cms/s/0/260e3168-b177-11e4-831b-00144feab7de.html#axzz3SGxYZuZu

 

P.S.: Nobelist Professor Kissinger (s 1923; Nobelist 1972) on olnud rahvusvaheliste tuumarelvakokkulepete pea-arhitekte – kuid ilmselt alates Putin’ist need kokkulepped enam ei pea ja seega ka Kissinger’i hinnangud selles monograafias totaalse tuumasõja puhkemise peaaegu 0-tõenäsusele ei pruugi enam paika pidada. Muide tänavu on Oxford university’s Future of Humanity Institute and the Global Challenges Foundation on välja tulnud apokalüptilise 0,005% hüpoteesiga (TF.com 13.II 15).

Advertisements

February 21, 2015 - Posted by | Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: